Mikuláscsomag újratöltve
2015. október 14 i posztomban már írtam a Kúriának az autósokat kedvezően érintő döntéséről. A történek sajnos kedvezőtlen fordulatot vett. A Fővárosi Közgyűlés ugyanis úgy módosította a parkolási rendeletet, hogy megszüntette a parkolójegy utólagos bemutatásának a lehetőségét. Erre eddig akkor volt mód, ha a vezető rendelkezett érvényes parkolójeggyel az ellenőrzés időpontjában, de azt nem megfelelően helyezte el a gépjárműben, azaz az ellenőr azt nem vehette észre, vagy az ellenőrzés időpontja és a fizetés érvényességének kezdő időpontja között nem telt el öt percnél hosszabb idő. A már említett Kúriai döntés azokat a rendelkezéseket semmisítette meg, mely szerint az ilyen bemutatásra csak 5 munkanapos jogvesztő határidőn belül és naptári hónaponként csak egy alkalommal volt lehetőség. A Kúria döntése előttinél viszont most sokkal rosszabb lesz a helyzet, mivel az utólagos bemutatás lehetősége teljesen megszűnik. Mondhatjuk, hogy mostantól az ellenőr jóindulatára lesz bízva, hogy büntet-e vagy sem, megvárja-e a jegy megváltását.
Ez az új jogi szabályozás megítélésem szerint jogi vitákat fog eredményezni, különösen olyan esetekben, ha az ellenőr pont akkor ér oda az autóhoz, amikor a vezető a jegyét veszi meg, és mire visszaér már a büntetéssel találkozik. Az 5 perces szabály éppen az ilyen esetek kivédésére szolgált. És akkor még nem említettük azt az esetet, amikor a parkoláshoz legközelebb eső óra nem működik, tehát a jegyet váltani kívánó autós olyan messze kerül a járművétől, hogy a parkoló ellenőr már nem is veheti észre.
A Fővárosi Közgyűlés arra hivatkozott, hogy jelentősen megnőtt az utólagos bemutatások száma, ami feltehetően abból ered, hogy a havi egyszeri korlát eltörlése nem csak lehetővé, de kifizetődővé is tette azt a fajta visszaélést, hogy ha valaki úgy parkolt, hogy rálátott a járművére, akkor az ellenőr érkezésekor még meg tudta váltani a jegyét 5 percen belül, és ezt akár naponta többször is megtehette. A Kúria döntésének második eleme arra ösztönözte a Fővárosi Közgyűlést, hogy kiöntse a fürdővízzel együtt a gyereket is, mert szerintem ésszerűbb lett volna a havi egyszeri, netán 4-5-szöri bemutatás lehetőségének megtartása, ami viszont a Kúria döntése miatt már nem tűnt jogszerű megoldásnak. A jelen szabályozás ugyanis nem csak a notórius bliccelőknek zár be egy kiskaput, hanem megnyit egy lehetőséget a tisztességesen parkolók jogtalan megbüntetésére is.
Mi a megoldás? Az én javaslatom, hogy aki csak teheti, a mobilparkolást használja. Igaz, hogy ez többletköltséggel jár, de az átlagos parkoló számára összességében még mindig olcsóbb, mint egy büntetés kifizetése, nem beszélve a méltánytalanság miatt érzett düh által okozott károkról.
Ismét várhatjuk az első bátor károsultat, aki, miután megbüntetik jogorvoslattal él, és a bíróság vizsgálhatja az új rendelet jogszerűségét.
Dr. Szűcs Gábor ügyvéd
dr.szucs.gabor@upcmail.hu
20 9569313